Greta Garbo - 22. výročí úmrtí

15. dubna 2012 v 8:08 | Lorelai Hale |  20.-40. léta 20. století
Dnes uplynulo 22. let od doby co zemřela božská Greta Garbo, moje ikona. Už jsem se tu o ní několikrát zmiňovala, tak snad nemusím připomínat o koho se jedná, ale krátký životopis není na škodu.

File:First Talkie.jpg


Greta Garbo se narodila 18. září 1905 ve Švédsku. Pracovala jako prodavačka klobouků. Později si našla práci manekýnky a při jedné příležitosti na sebe upozornila režiséra tehdy slavného režiséra Maurice Stillera.
Tak Greta Lovisa Gustafssonová dostala svou první příležitost ve filmu Gösta Berling. V této roličce potvrdila, že je nejen charismatická osobnost, ale že vlastní i velice fotogenickou tvář. Když jí bylo dvacet let, odjela do Ameriky a společnosti Metro Goldwyn Mayer (MGM) se zalíbila její tvář natolik, že pro ni vytvořili skvělé herecké i finanční podmínky. Greta Garbo, tak znělo její nové umělecké jméno, zažívala film od filmu stále větší úspěchy. Ani zvukový film ji neohrozil tak, jako její mnohé herecké kolegyně.
File:Barrymore Garbo Grand Hotel 042432.jpg
Jejími nejúspěšnějšími filmy byly: Anna Christie, Mata Hari, Královna Kristina, nebo také Anna Karenina. Svým zajímavým a neotřelým podáním zaujala miliony diváků. Bylo o ní známo, že se vyhýbala společnosti a především novinářům a velice si tak chránila své soukromí, do kterého nenechala nikoho nahlédnout.
Pro zajímavost: snad jen v jediném filmu se smála a to skutečně tak, jak jí nikdo nikdy v žádném jiném filmu neznal. Byla to komedie Ninočka z roku (1939) s hereckým partnerem Melvynem Douglasem.
V roce 1941 po neúspěchu filmu Žena dvou tváří odešla z Hollywodu. Bylo jí tehdy jen 30 let a skoro 50 let se skrývala se před světem. Jako by zapomněla na všechny své ctitele a slávu, která ji provázela. Greta Garbo zemřela v New Yorku ve věku 84 let, dne 15. dubna 1990.
Greta byla bezpochyby jednou z nejpopulárnějších skandinávských hereček. Prosadila se zejména v 30. letech 20. století. V roce 1954 získala Oscara celoživotní tvorbu a má svou hvězdu i na chodníku slávy v Hollywoodu.
Nevím jestli je slušné dávat na blog obrázky hrobů, ale což ;) snad mi prominete

 


Komentáře

1 first-life | E-mail | Web | 15. dubna 2012 v 13:31 | Reagovat

Už je to 22 let... ://

2 Lorelai Hale | Web | 20. dubna 2012 v 15:18 | Reagovat

[1]: Tak to se omlouvám, ale mám tam 22

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama